Trochu jiná káva z Berouna

Předpokládaná doba čtení: 3 minuty

Milujete dobrou kávu, a ještě k tomu rádi pomáháte? Pak se určitě zastavte do berounské kavárny Jiná káva. Ta funguje jako zcela běžná kavárna, ale obslouží vás tu pracovníci s handicapem. Podpořte tento smysluplný projekt i vy. A fandí zde modernímu placení s kartou eStravenka.

Jiná káva s kartou eStravenka

Známá berounská kavárna Jiná káva je prostě trošku jiná. Návštěvou podpoříte místní pracovníky, kteří trpí handicapem. Je to totiž tréninková kavárna, která zaměstnává osoby s duševním onemocněním. Potkáte je zde v roli číšníků, barmanů i pomocných kuchařů. A zvládají vše naprosto bravurně.

Tréninková kavárna pomáhá

Ještě jste o tréninkových kavárnách neslyšeli? Jsou to velmi smysluplné projekty, ve kterých lidé, které trpí určitým handicapem, mají šanci pracovat a postavit se na vlastní nohy. I když se to někdy nezdá, náš každodenní život je rychlý a plný stresu. Právě tréninková kavárna je chráněným územím a oázou, kde klienti najdou podporu, sebevědomí i smysluplnou pracovní činnost. Získají zde cenné pracovní zkušenosti a návyky, které je připraví na otevřený trh práce.

Provozovatelem kavárny je nezisková organizace Lomikámen, která podporuje osoby s duševním onemocněním na cestě zpět do života. Fenomén duševních nemocí je čím dál častější, až 8-12 % populace přijde alespoň jednou za rok k lékaři s potížemi, které se týkají duševního a psychického zdraví. Může to být deprese, úzkostné poruchy, schizofrenie, demence nebo poruchy příjmu potravy. Tyto potíže jde většinou úspěšně léčit, a právě sociální terapie je jedna z cest, která pomáhá.

Vegetariánské občerstvení, domácí dorty i pořádná dávka kultury

Do Jiné kávy můžete přijít posedět a vychutnat si lahodnou kávu a domácí dezerty, ale i na oběd z denního menu. Nabízí několik druhů káv z pražírny Mamacoffee, čaje, vína z vinařství Čapka, čepovaná piva i míchané nápoje.

Jídlo je vegetariánské a veganské a fandí zde lokálním surovinám. Pochutnáte si zde třeba na dortech, lahodném kváskovém chlebu, ale i menším občerstvení, jako je třeba nakládaný hermelín nebo marinované olivy. Jiná káva ale není jen o dobrém pití a jídle. Pravidelně se zde také pořádají koncerty, výstavy, festivaly a nejrůznější přednášky.

Zaplatit můžete pohodlně se svou kartou eStravenka

Přestože je tato kavárna hlavně sociální službou, jejím záměrem je nabízet hostům skvělou gastronomii. Své služby neustále rozvíjí, zaměstnanci se pravidelně školí a klíčová je spokojenost zákazníků. S klidným srdcem sem pozvěte přátele nebo rodinu na něco na zub, zaplatit zde můžete i oblíbenou elektronickou kartou eStravenka.

Zajímá vás, jak přistupujeme k ochraně životního prostředí u nás v Up Česká republika? Přečtěte si o našich snahách na webu na stránce Ekologie.

Autor

Innovation Marketing Manager

otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…