Svatomartinská husa. Kam za ní vyrazit?

Svatý Martin tradičně přijíždí 11. listopadu. Jestli to letos bude na bílém koni, se můžeme zatím jen dohadovat. Jisté ale je, že k oslavě jeho příjezdu neodmyslitelně patří dobré jídlo a pití. Kam vyrazit s eStravenkou?

Svatomartinská husa s kartou eStravenka

Svátek svatého Martina slavíme na počest Martina z Tours, katolického světce, žijícího ve 4. století n. l. Ke vzniku svatomartinských tradic se vážou různé legendy. Jedna z nich říká, že při kázaní svatého Martina natolik rušilo kejhání hus v okolí, že za trest všechny husy skončily na pekáči. Jiná praví, že se Martin schovával mezi husami před volbou biskupa, ale husy ho svým kejháním prozradily.

Prozaičtějším vysvětlením je pak to, že svátek svatého Martina spadá do doby, kdy lidé zabíjeli husy, aby si mohli před zimou a dlouhým půstem dopřát tučnou pečínku.

Restaurace svatomartinské tradice po léta dodržují a 11. 11. 2022 je tak jedním z největších gastro svátků v roce. Kam byste se měli s eStravenkou vydat na ochutnávku (nejen) husích specialit?

Svatomartinské hody u Červeného Jelena

Pražáci by měli na perfektní husu zamířit směr Masarykovo nádraží. Červený Jelen je místem, kde se moderní gastro scéna dokonale propojuje s poctivými českými kořeny. A přesně takové je i jejich svatomartinské menu. Svatomartinská husa. Husí Pršut. Kaldoun. Stehno. Buchtičky. Víno. Slast.

Zaručujeme, že po ochutnání se vám mastné koutky úst blahem roztáhnou do takového rohlíku, že byste nejradši snědli celou husu sami.

Menu podávají od 11. 11. do 20. 11. 2022, tak nečekejte a zarezervujte si místa.

Husa i v brněnských bistrech Mikrofarma

Mikrofarma si zakládá na širokém sortimentu výrobků z lokálních farem. Kváskové pečivo, zelenina bez nezdravých postřiků a co je hlavní – kvalitní eko maso z ověřených chovů, ze kterého vám připraví vyladěné pokrmy ve svých bistrech. A protože mají i výběrové husy z moravské farmy, nemůžou si nechat příležitost svátku svatého Martina ujít.

Stačí si jen vybrat, ve kterém ze dvou bister v Brně se zastavíte. Menu je pokaždé trochu jiné a dost možná budete muset do obou, protože vybrat si mezi husími rillettes a husou v knedlíku je tak trochu Sophiina volba.

Na Jakubáku servírují svatomartinské menu jen 11. a 12. 11. 2022, na Zelňáku máte čas od 10. do 13. 11. 2022

Svatomartinská husička U Jarošů

Na poctivé husí hody vyrazte do ostravské restaurace U Jarošů. Restaurace je v provozu od roku 1997 a za ta léta je opravdovou místní stálicí s výbornou pověstí. Zimní čas si navíc v této stylové restauraci zpříjemníte posezením u vyhřátého krbu a pochutnáte si na bohaté nabídce jídla a pití. A to i na svatého Martina.

Celý týden od 7. do 13. 11. 2022 máte na výběr z bohaté nabídky husích dobrot. Na výběr máte klasiku v podobě husího stehna se zelím, vylepšeného o chutě jablek a perníku, s variací knedlíků, nebo můžete sáhnout po odvážnější volbě v podobě burgeru s trhaným husím masem.

No nesbíhají se vám sliny už při čtení?

Autor

Innovation Marketing Manager

otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…