Dýně 2 v 1! Vykouzlete z ní lahodnou polévku i „děsivou“ svítící dekoraci.

Už jen párkrát se vyspíme a je tu Halloween – oblíbený „strašidelný“ svátek, k němuž neodmyslitelně patří oranžová barva, symbol podzimu. Ale také dýní, bez nichž by Halloween prostě nebyl to pravé. Proto vám „za pět minut půlnoc“ přinášíme dva dýňové tipy: na lahodnou dýňovou polévku a na přípravu svítící dekorace, kterou budou vaše děti milovat. A kdo dýně zaplatí? Přece vaše eStravenka.

dýňová polévka hravě s kartou eStravenka

Krok #1 – Recept na jednoduchou dýňovou polévku

Pro přípravu doporučujeme dýni hokaido, kterou na rozdíl od všech ostatních dýní nemusíte pracně loupat. Můžete ale použít i dýni muškátovou nebo máslovou.

Seznam ingrediencí je následující:

 • Dýně hokaido 1 kg (netřeba loupat, stačí nakrájet na kostky)
 • Cibule 2 ks (najemno nakrájená)
 • Olivový olej 4 lžíce
 • Zeleninový vývar 700 ml
 • Smetana ke šlehání 100 ml
 • Sůl, pepř (ideálně čerstvě namletý)
 • TIP: Pro výraznější chuť můžete do polévky přidat šťávu z čerstvě vymačkaného pomeranče, případně v základu spolu s cibulí orestovat kousek nastrouhaného zázvoru

Postup je až děsivě jednoduchý:

 1. Rozehřejte v hrnci olivový olej a nechte na něm zesklovatět cibuli.
 2. Přidejte pokrájenou dýni a opékejte cca 10 minut.
 3. Zalijte vývarem a vařte dalších asi 15 minut, dokud dýně nezměkne. Vše v hrnci rozmixujte ručním mixérem, přidejte smetanu, sůl, pepř a nechte ještě pár minut povařit.
 4. Před podáváním polévku posypte opečenými dýňovými semínky, rozdrobte do ní feta sýr – a pokud máte rádi pálivější jídla, tak i drcené chili.

Dobrou chuť!

Krok #2 – Halloweenská svítící dekorace

Věříme, že se po vaší dýňové polévce jen zaprášilo a z hokaido dýně mnoho nezbylo, že? Nevadí, pro vyřezávání halloweenské dekorace je vhodná dýně co největší, aby v ní měl plamen svíčky dost prostoru a nespálil ji. Doporučujeme poohlédnout se po mexické dýni, ta je na vyřezávání „lucerniček“ ideální.

Postup vyřezávání:

 1. Vyřízněte s dýně horní část (se stopkou) do tvaru kruhu šikmo nakloněným nožem, aby po přikrytí „víko“ nepropadlo dovnitř dýně.
 2. Vydlabejte vnitřek dýně tak, aby vevnitř zůstalo minimum dužiny.
 3. Na dýni fixou nakreslete obrysy očí, zubatých úst a případně i nosu – budete si pak při vyřezávání otvorů mnohem jistější.
 4. Vyřízněte otvory.
 5. Umístěte dovnitř zapálenou čajovou svíčku, zaklopte dýni, zhasněte a…
 6. … kochejte se.

Bubákům vstup zakázán
Dýni vystavte za okno, na předzahrádku nebo někam, kde bude dobře vidět. Nyní jste magicky chráněni před všemi duchy, strašidly i a bubáky, kteří se na Halloween vašemu domovu vyhnou obloukem. A nás těší, že k tomu všemu zase jednou přispěje i vaše elektronická karta eStravenka.

Přejeme vám krásný Halloween, Dušičky i zbytek podzimu!

Autor

Innovation Marketing Manager

otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…